SVK DE HU EN
photo

Rezervácie

Špeciál. ponuka od 16 €* Príchod:


* Odchod:* Dospelí:

Deti:


Information Office
Information Office
Ventúrska 9,
Zichy´s palace
Bratislava

tel:
+ 421-2-2070-7501

office@bratislava-info.sk

Reklama

Program


Jedno z najväčších kultúrnych podujatí v strednej Európe zážitkovou formou približuje korunovácie uhorských kráľov a kráľovien. Podujatie sa koná od roku 2003. Každý rok približuje korunováciu jedného kráľa alebo kráľovnej, v poradí v akom jednotlivé korunovácie nasledovali.

V roku 2012 si pripomenieme korunováciu Eleonóry z Montany -- manželky cisára Ferdinanda III. -- z roku 1655. Korunovačný ceremoniál je zinscenovaný podľa historických podkladov. Na začiatku obradu korunovácie manžel kráľ Ferdinand III. predstavuje svoju manželku Eleonóru kaločskému arcibiskupovi a žiada pre ňu udelenie kráľovskej dôstojnosti. Po arcibiskupovom príhovore si budúca kráľovná ľahne tvárou k zemi a všetci prítomní sa modlia k Bohu a vzývajú všetkých svätých, aby bola pevnou oporou svojmu manželovi pri plnení jeho kráľovského poslania. Potom nasleduje pomazanie svätým olejom a odovzdanie korunovačných insígnií.

V uliciach Bratislavy panuje ľudová veselica. Pečú sa voly, víno tečie z fontány, doboví hudobníci, kaukliari predvádzajú svoje umenie. V uliciach mesta je vyše 200 dobových remeselníkov. V obrade korunovácie vystupuje vyše 150 hercov v dobových kostýmoch, počas korunovačného sprievodu sa rozhadzujú postriebrené korunovačné žetóny....

 

Program

 

 

Korunovačný sprievod 

Trasa: Bratislavský hrad - Zámocká ulica – Kapucínska ulica – Hurbanovo námestie - Michalská ulica - Ventúrska ulica – Zelená ulica

Termín: 24. Jún 2012 o 14.00

 

Obrad korunovácie kráľovnej Eleonóry


Miesto: Hlavné námestie 
Termín: 24. jún 2012 o 15.00 hod
.

Pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy


Miesto: Hlavné námestie 
Termín: 24. jún 2012 cca o 15.45 hod.

Festival frankovky modrej


Miesto: Primaciálne námestie 
Termín: 22.-24. jún 2012

Bratislavský jarmok dobových remesiel

Miesto: Hviedoslavovo námestie
Termín: 22.-24. jún 2012  


Zmena programu vyhradená

Viac inforámcií na http://www.korunovacneslavnosti.sk/program.php

 

 


Obrad korunovácie kráľovnej


Divadelné predstavenie autentického obradu korunovácie uhorskej o kráľa podľa historických podkladov je srdcom Korunovačných slávnosti. Kráľovná prijíma korunovačné insígnie od predstaviteľov cirkvi za prítomnosti kráľa, najvyššej šľachty a zástupcov kléru. V roku 2012 si pripomenieme korunováciu Eleonóry z roku 1655.

Miesto: Hlavné nám. 

Čas: 15:00


Prenášanie korunovačných insígnií


Od roku 1608 boli korunovačné insígnie umiestnené v korunnej veži Bratislavského hradu a prísne strážené. Pred samotným obradom korunovácie ich s veľkou pompou preniesli do Dómu sv. Martina. Túto tradíciu sme oživili pri treťom ročníku Korunovačných slávností a odvtedy je táto tradícia súčasťou každých slávností.

Miesto: sprievod pôjde z Bratislavského hradu po uliciach Zámocká, Kapucínska, Michalská, Ventúrska na Hlavné nám.


Čas: 14:00


Korunovačný sprievod


Korunovačný sprievod kráľa a kráľovnej so svojím dvorom, predstaviteľmi šľachty, cirkvi a vojenskými jednotkami bol skutočnou pastvou pre oči. Aj v súčasnosti patrí medzi najväčšie atrakcie podujatia. Počas sprievodu sa rozhadzujú korunovačné žetóny. Sprievod vychádza z bývalej kráľovskej rezidencie Bratislavského hradu a prechádza ulicami mesta.

Miesto: sprievod pôjde z Bratislavského hradu po uliciach Zámocká, Kapucínska, Michalská,
            Ventúrska na Hviezdoslavovo nám.

Čas: 14:00


Víno vo fontáne


Víno vo fontánach počas ľudovej veselice korunovačných slávností bolo vždy veľkou atrakciou. V roku 1608 Kráľ Matej II. počas svojej korunovácie daroval svojmu ľudu 60 okov dobrého vína. Dobré tradície si treba ctiť.

Ohňostroj


Pyrotechnika odjakživa patrila k obľubám korunovačných slávnosti. Počas prvých korunovačných slávností v roku 1563 dokonca kvôli tomu vyhorelo časť mesta. To bolo zrejme dôvodom, aby cisár Maximilián pred korunováciou svojho syna Rudolfa nechal vybudovať na Hlavnom námestí nádhernú fontánu pre prípad, keby oheň prestal poslúchať.


Dobové remeslá


Ani toho roku nebudú chýbať doboví remeselníci na Korunovačných slávnostiach. Centrum Bratislavského jarmoku bude na Hviezdoslavovom námesti.

Termín: 22. - 24. jún 2012


Fotenie s kráľovskými bábkami


"Ich veličenstvá cisár Maximilián, kráľ uhorský, český, nemecký, arcivojvoda rakúsky so svojou milovanou manželkou Máriou prímenom Španielskou" sa budú prechádzať ulicami Bratislavy, aby návštevníkom svojou vznešenou prítomnosťou vryli do pamäti, že sa nachádzajú v slávnom korunovačnom meste kráľovstva Uhorského.

Streľba z historických zbraní


Počas korunovácie kráľovnej Márie Ludoviky usporiadali členovia bratislavského meštianskeho streleckého spolku streľbu na terč. Bolo určených deväť cien. Najvyššie po 24, 20, 18 a 16 dukátov. Niektoré v tom čase použité terče sú dodnes v zbierkach Mestského múzea v Bratislave. A o túto zábavu nebudú návštevníci ukrátení ani tohto roku.


Razenie mincí


Bratislave sa tohto privilégia raziť mince dostalo už za cisára Žigmunda Luxemburského, aby sa z príjmov zabezpečilo budovanie opevnenia mesta i hradu v čase husitských nepokojov. V čase korunovačných slávností sa mince razili v kráľovskom meste Kremnici. Napriek tomu ručná razba spestruje slávnosti.


Detský rytiersky turnaj


Pre najmenších adeptov na rytiersky stav máme pripraveného železného koníka, rytiersky výstroj a kopiju. Ostatné už ostáva na šikovnosti malého rytiera, aby zvesil vysiaci krúžok. Po preukázaní bojovej odvahy a rytierskej statočnosti malý rytier dostane kráľovský dekrét a bude pasovaný za rytiera.

©2005 BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o.
Všetky práva vyhradené.
Kontakty Podmienky inzercie
www.gsgroup.sk
BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Česky BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - English BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Deutsch BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Pусский BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Français BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Español BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Italiano BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Slovensky